Karta stavby
Hraniční sloup u přechodu Hřensko - Schöna
- Autor:
- Josef Havlíček
- Účel stavby:
- Dopravní stavba
- Výstavba:
- 1923 - 1924
O stavbě
Hraniční sloupy, jejichž autorem je architekt Josef Havliček (spolupracoval na nich ještě se sochařem B. Štefanem), se začaly objevovat u hranic ve 30. letech minulého století. Netradiční mezníky ve tvaru vlajky, kterou doplňoval i státní znak, se postupně staly symbolem předválečného Československa.
Havlíček je navrhl už v letech 1923-1924, kdy byl na vojně. O tom, že stát návrh realizoval, se dozvěděl až z novin v době po Mnichovské dohodě. Po roce 1938 byly pochopitelně německými úřady sloupy ničeny a odstraňovány.
Jeden sloup vážil zhruba 140 kg, byly vyráběny z lisovaného ocelového plechu. Státní znak byl litinový, barvy byly smaltované.
Hraniční přechod Hřensko-Schöna je jedním z míst, kde se sloup opět objevil. Je umístěn na cyklostezce, která vede po levé straně Labě (ve směru na Drážďany).
Další sloupy od Josefa Havlíčka byly například ve Šluknovském výběžku u osady Severní. Podoba sloupu zároveň inspirovala autory pomníku dvou zastřelených členů finanční stráže, které překvapili henleinovci v roce 1938 v Dolním Podluží.
Články
Text na serveru Fronta.cz
Text z časopisu 21. století