RSS Facebook

 

[IMG]

Z Varnsdorfu do Prahy... Jak si chtěla firma Kunert postavit nové sídlo

24. 05. 2024 | Varnsdorfská společnost J. Kunert a synové ve 40. letech minulého století plánovala, že svou centrálu přesune do Prahy. Vybrala si i architekta, který jejich nové sídlo navrhl. Byl jím šluknovský rodák Friedrich (Fritz) Lehmann.

[IMG]

Miloš Hořejš: Lovecké sídlo rodiny Kinských Na Tokáni

11. 09. 2018 | Lovecké sídlo rodiny Kinských Na Tokáni má bohatou historii. Se svolením historika Miloše Hořejše publikujeme jeho studii, která vyšla v roce 2016 ve sborníku vydávém Národním zemědělským muzeem.

[IMG]

Den architektury v Děčíně

27. 09. 2017 | Děčín zatím neměl štěstí na Den architektury. Letos si to ale plně vynahradí. Organizátoři naplánovali skvělý program hned na čtyři dny - od 28. 9. do 1. 10. Přijďte se podívat.

[IMG]

Hrobka rodiny Gintl v Dolním Žlebu

20. 01. 2016 | Nebýt prudkého svahu, mohl tu stát spíš dům. Pohled na Labské údolí je odtud úchvatný. A zřejmě právě proto si rodina univerzitního profesora pražské Německé vysoké škole technické v Praze Wilhelma Friedricha Gintla místo vybrala. Jen tu ve svahu uprostřed Dolního Žlebu na Děčínsku nechala nedaleko kostela Nejsvětější Trojice místo domu nechala postavit hrobku pro poslední spočinutí celé rodiny. Přečtete si víc o historii této zapomenuté stavby od architekta Friedricha Kicka.

[IMG]

Rudolf Dörre: Jak došlo ke stavbě věže na Sněžníku

09. 04. 2015 | Od postavení rozhledny na Sněžníku uběhlo více než 150 let. Město Jílové při této příležitosti vydalo v roce 2004 publikaci, která mapuje dění okolo této zajímavé stavby,. Publikace se jmenuje Kamenná dáma aneb Život rozhledny a pod rozhlednou. S dovolením přetiskujeme jednu z kapitol.

[IMG]

Jaroslav Zeman: Architekt Fritz Lehman, rodák ze Šluknova

29. 08. 2014 | Rodák ze Šluknova patří k výrazným architektům meziválečného období. Jeho stavby lze najít především v Praze, řadu realizací provedl i na severu Čech. K jeho klíčovým zákazníkům patřila pojišťovna Riunione Adriatica di Sicurtá, pro niž vyprojektoval expozitury v Praze, Plzni či Ústí nad Labem. Vedle své architektonické praxe byl Lehmann činný rovněž jako umělecký kritik. Přečtěte si článek o jeho životě od historika Jaroslava Zemana.

[IMG]

Nožičkova vila v České Kamenici

21. 10. 2013 | Stráň v České Kamenici ukrývá funkcionalistickou vilu, o které nevěděli ani odborníci. Autory cenné stavby, která vypadá stejně jako v době svého vzniku v roce 1933, jsou uznávaní německy mluvící architekti Victor FürthErnst Mühlstein.

[IMG]

Plauertova vila - česká premiéra architekta Richtera

20. 02. 2013 | Jednoduchý tvar krychle je základem modernistické vily, kterou si nechal roku 1925 postavit varnsdorfský továrník Arno Plauert. Svým vkusem předběhl dobu. Ale to nebylo u tak prozíravého podnikatele nijak překvapivé. Kdyby neuměl předvídat nové trendy, těžko by vybudoval největší a nejmodernější továrnu na obráběcí stroje v Rakousko-Uhersku, předchůdce dnešního podniku TOS Varnsdorf.

[IMG]

Palmeho vila: Dobový tisk označil ji za „opičárnu“

13. 02. 2013 | Větší funkcionalistickou vilu, než je Palmeho rezidence v Krásné Lípě, bychom v Česku hledali těžko. Majitel místní textilky si svůj modernistický palác nechal postavil ve 20. letech minulého století a dal architektovi obrovskou tvůrčí volnost. A protože dům projektoval nekonformní architekt Hans Richter, vznikla fascinující stavba, budící dodnes obdiv, ale i odpor.